Zlepšete své kulinářské dovednosti: připravte si mleté maso na japonský způsob a nebudete litovat.

by Šéfkuchař

Ačkoli mají řízky z mletého masa trvalé místo v srdcích mnoha Čechů, nepatří jen k české kulinářské tradici. Jejich velkými fanoušky jsou i Japonci. Mají zálibu ve výraznějších chutích a připravují je poněkud jinak. Jejich mleté maso má příjemnou křupavost díky obalování v panko, které na první pohled připomíná naši strouhanku. Mezi nimi je však důležitý rozdíl.

Je těžké vysledovat, odkud přesně se mleté karbanátky v Japonsku vzaly. Jisté však je, že se nejedná o původní japonský vynález. Pokrm, kterému říkají menči katsu, patří mezi jídla zvaná „jošóku“. které je převzato ze západní kultury. V barech se podávají s japonskou worcestrovou omáčkou nebo omáčkou Tonkatsu a salátem z čínského zelí.

Co je to panko?

Strouhanka panko je nepostradatelnou přísadou, která je zodpovědná za jedinečnou křupavost japonských pokrmů. Panko nejen zvýrazní chuť toho, co je uvnitř, ale také neabsorbuje příliš mnoho tuku, takže pokrm je lehčí.

Japonská strouhanka se od evropské liší strukturou a křupavostí. Vyrábí se pouze ze světlého pšeničného chleba, za ideálních podmínek, s malou nebo žádnou kůrkou. Housky se suší za kontrolovaných podmínek a poté se rozemelou na hrubé vločky.

Japonské vepřové kotlety v panko.

V zemi vycházejícího slunce jsou kromě mletých vepřových kotlet oblíbené také vepřové kotlety smažené v panko, tzv. katsudon. Tyto kotlety se smaží a poté dusí s omáčkou na bázi vývaru daši. Na konci vaření se přidávají vejce. Pokrm se podává s rýží, česnekem a cibulí.

Recept na menchi katsu neboli japonské mleté maso.

Japonské, ale i české minutky se nejlépe připravují z mletého vepřového a hovězího masa. V obchodě si vyžádejte mleté vepřové a hovězí plecko nebo šunku a entrecote, pokud chcete, aby byly kotlety křehčí a méně tučné.

Zlepšete své kulinářské dovednosti: připravte si mleté maso na japonský způsob a nebudete litovat.Ingredience na kotlety:

  • Složení: 500 g mletého masa,
  • 1 cibule,
  • lžíce rostlinného oleje,
  • 3/4 šálku panko,
  • 2 žloutky,
  • 4 lžíce šlehačky,
  • koření: špetka soli, pepř, půl lžičky muškátového oříšku,
  • volitelně: 5-6 namočených hub shitake, petrželová nať.

Ingredience na obalení:

  • Složení: ½ hrnku hladké mouky,
  • 2 vejce,
  • půl šálku panko,
  • olej na fritování.

Provedení:

  1. Na pánvi s rozehřátou lžící oleje osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli. Když změkne a rozvoní se, necháme ji vychladnout.
  2. V samostatné míse smíchejte mleté maso a cibuli dohromady. Přidejte ¾ šálku panko pasírování, 2 žloutky a 4 lžíce dvojité smetany, podle potřeby také nadrobno nakrájené namočené houby shitake a nasekanou petrželku. Ručně promíchejte, dokud nevznikne homogenní hmota.
  3. Maso na kotlety rozdělíme na osm kousků. V dlaních vytvarujte 8 úhledných kuliček. Můžete je několikrát obrátit z jedné ruky do druhé, aby se snížilo množství vzduchu a kotlety nepraskaly.
  4. Ve třech oddělených miskách si připravte ingredience na obalení: mouku, rozšlehaná vejce a panko chléb. Do těchto tří misek střídavě vkládejte mírně zploštělé kotlety.
  5. Obalené kotlety osmažte v horkém oleji. Po usmažení je položte na papírovou utěrku, aby z nich odkapal přebytečný tuk.
  6. dříve hlášené
    Použijte ji a vychutnejte si chutě dětství. Brambory pečené na ohni.

You may also like

Leave a Comment