Miska teplé, chutné a výživné polévky je ideálním začátkem chutné večeře, zejména v zimě. Pokud si chceme vychutnat chuť a vůni takového pokrmu, měli bychom dbát na to, abychom použili kvalitní produkty a osvědčený recept. Tentokrát vám poradíme, jak připravit hřejivou a chutnou šči, která přesvědčí i toho nejvybíravějšího jedlíka.
Jak připravit lahodné, voňavé a výživné shchi?
Jaké je tajemství dokonalého shchi? V první řadě byste měli věnovat pozornost takzvanému polévkovému základu, tedy masovému vývaru. V případě polévky se vyplatí použít vepřová žebra a uzené sádlo, které dodají polévce „charakter“. Samozřejmě bychom neměli zapomenout na kvalitní kysané zelí, bez kterého není možné polévku připravit. Je čas vyhrnout si rukávy a pustit se do práce!
Lahodné a chutné šči s kysaným zelím – ingredience
K přípravě naší polévky budeme potřebovat následující suroviny:
- 500 g vepřových žeber,
- 100 g uzené syrové slaniny,
- 400 g kysaného zelí,
- 600 g brambor,
- 2 litry studené vody,
- 1 cibule,
- 1 velká mrkev,
- 1 petržel,
- kousek celeru,
- 2 větvičky petržele,
- sůl,
- pepř,
- 1 bobkový list,
- 1 koření,
- 1 lžička kmínu,
- 1 lžička sušené majoránky.
Lahodná a chutná polévka z kysaného zelí – recept
Žebra důkladně opláchněte pod studenou tekoucí vodou, jemně je osušte papírovou utěrkou a nakrájejte je na tři menší kousky. Žebra vložíme do hrnce, ve kterém budeme vařit polévku, zalijeme studenou vodou a asi jednou a půl lžičkou soli. Vše vaříme na mírném ohni 40 minut.
Celer, petržel a mrkev očistíme, opláchneme a nakrájíme na menší kousky a přidáme je do hrnce s vařícími se žebírky. Do hrnce také vložíme celou cibuli (můžeme ji trochu zapálit na hořáku), bobkový list a nové koření. Opět vařte dalších 30 minut.
Brambory oloupeme, omyjeme, nakrájíme na kostičky a přidáme do hrnce, ve kterém vaříme polévku.