Toto speciální koření je nepostradatelnou přísadou při pečení a vaření, jeho charakteristická chuť ozdobí i ty nejjednodušší pokrmy. Není však vyloučeno, že jsme v obchodě koupili nekvalitní výrobek. Pochopíme, jak poznat falešnou skořici a jak ji nekupovat.
Skořice, která je k dostání v celé i mleté formě, je oblíbeným kořením v maďarské kuchyni. Je jedním z nejlepších koření do dezertů, ale hodí se také k pečenému masu a pokrmům s orientální příchutí. A v zájmu dokonalého konečného výsledku je dobré se falešné skořici vyhnout a před nákupem vám prozradit, podle čeho ji poznáte.
Falešná skořice se od pravé v mnohém liší, takže ji při troše rutiny snadno poznáte.
Která skořice je originální a která falešná?
Pravá skořice (známá také jako cejlonská skořice ) se vyrábí z kůry stromů Cinnamomum verum pocházejících ze Srí Lanky . Falešná skořice se týká skořice kasie, která se získává ze stromu Cinnamomum cassia v Číně. Tento druh má tmavší barvu než pravá skořice, hustší strukturu a intenzivnější chuť. Skořice Cassia, známá také jako čínská skořice, je levnější na výrobu, a proto je rozšířenější. Nevýhodou jejího používání však je, že postrádá jemnost a měkkost pravé skořice.
Podle čeho poznáte pravou skořici
Ačkoli oba druhy dobře poslouží v kuchyni, vyplatí se zvolit originální skořici, protože z ní vychází opravdu jemné, příjemně aromatické koření. Zde je 5 jednoduchých způsobů, jak ji poznat.
1 – Prozkoumejte obal skořice.
Pokud je na obalu uvedeno „cejlonská“ nebo „pravá“, vše nasvědčuje tomu, že balení obsahuje pravou skořici. Pozitivním znamením může být i to, pokud je na něm jako místo původu skořice uvedena Srí Lanka.
Pokud však na etiketě vidíte „cassia bark“ nebo „Saigon cinnamon“, jedná se pravděpodobně o levnější verzi. Může pocházet z Číny, Indonésie, oblasti Sumatry nebo Vietnamu.
Bohužel mnoho skořic nemá na obalu uvedeny informace o výrobě, takže v obchodě nemůžeme vždy zjistit, zda se jedná o pravou skořici.
2. Přivoňte si ke skořici
Vůně pravé skořice je jemnější a měkčí než čínská verze. Pokud je vůně skořicových tyčinek nebo mleté skořice intenzivní a kořeněná, jedná se pravděpodobně o skořici cassia. Pokud je naopak vůně sladká, ale kořeněná, jedná se pravděpodobně o pravou skořici.
Nesrovnatelně sladkou vůni má na svědomí organická sloučenina cinnamaldehyd, která se nachází v esenciálním oleji z kůry.
3. Podívejme se na její barvu
Pokud vedle sebe položíte pravou a falešnou skořicovou tyčinku, uvidíte rozdíl. Pravá skořice má světlejší odstín, zatímco falešná skořice má tmavší hnědou barvu. Při mletí má pravá skořice zlatavý, téměř nažloutlý odstín, zatímco čínská skořice získává načervenalý nádech.
4. Neváhejte ji ochutnat
Originální a falešná skořice mají odlišnou chuť. Zatímco ta první má ze své podstaty sladkou, téměř vanilkovou chuť, kassiová skořice může být spojena se silnou, ostrou chutí, která může být ve větším množství i nepříjemná.
5. Proveďte crash test
Pravé skořicové tyčinky jsou tenčí než kassiová verze. Cassia má drsnější, pevnější povrch a je téměř dvakrát silnější než pravá skořice. V důsledku toho se pravé skořicové tyčinky mnohem snadněji lámou.
Co se neobejde bez skořice
Koření s výraznou chutí se hodí nejen do koláčů, ale zvláštní chuť dodá i šťavnatému trhanému sendviči s masem, pokud ho přidáte malou lžičku do směsi koření používané k marinování. Je také nepostradatelnou přísadou do ovocných dezertů, zejména jablečných a švestkových pochoutek, ale samozřejmě nesmíme zapomenout ani na klasickou skořicovou buchtu, která je u nás rovněž mimořádně oblíbeným dezertem.