Má více živin než ledový salát, který je v České republice oblíbený, ale přesto ne všichni vědí o jeho zdravotních benefitech. Rukola má výraznou chuť a je ideální pro každodenní použití v kuchyni. Zjistěte, proč se vyplatí ji používat.
Tato zvláštní, lehce pikantní chuť má mnoho příznivců. Rukola je snadno dostupná, a tak není divu, že se často používá v kuchyni – především k přípravě lahodných salátů. Ne každý však ví, že je pokladnicí mnoha vitamínů a má skvělé zdravotní účinky.
Na co je rukola dobrá?
Ne každý ví, že rukola obsahuje mnoho živin, které jsou důležité pro naše každodenní fungování. Dokonce i 100 g jejího množství dokáže splnit denní potřebu vitaminu K, který je zase velmi dobrý pro kostní systém.
Rukola obsahuje také vitaminy A, C a vitaminy skupiny B. Obsahuje také kyselinu listovou a cenné minerální látky. Konzumace rukoly umožňuje dodat tělu železo, které je důležité zejména při problémech s anémií. Kromě toho je tato rostlina bohatá na hořčík, draslík, mangan a vápník.
Dalšími výhodami této rostliny, která je v české kuchyni stále oblíbenější, je vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií – díky tomu vás rukola zasytí na dlouhou dobu a je skvělá i pro lidi držící redukční dietu. Rukolu se vyplatí jíst také pro zajištění správné funkce střev.
Zajímavé je, že díky obsahu antioxidantů má rukola také protirakovinné účinky a je skvělá pro detoxikaci organismu.
Jak skladovat rukolu, aby zůstala čerstvá?
Častým problémem je, že rukola rychle vadne nebo dokonce hnije. Jde o nesprávné skladování, a to se dá snadno napravit. Usušenou rukolu vložte do nádoby vyložené papírovou utěrkou. Navrch položte papírovou utěrku postříkanou studenou vodou – měla by být mírně vlhká, ne mokrá. Účelem papírové utěrky je absorbovat vlhkost z rukoly, aby nezplesnivěla. Nádoba by měla být pevně zakrytá.
Nádobu s rukolou umístěte na spodní polici chladničky, nikoli do zásuvky na zeleninu, kde je pro ni příliš vysoká teplota.
Rukola v kuchyni – co s ní jíst?
Rukola se velmi často používá jako základ pro přípravu lahodných salátů bez jakýchkoli přísad. Často se přidává do sendvičů a někdy se přidává na pizzu nebo do těstovin.
Další skvělou možností je připravit z listů rukoly zelené pesto.
už jsme vám to říkali:
Říká se jí „fazole dlouhověkosti“.