Vepřové kotlety jsou jídlo, které všichni známe. Mnozí z nás však při jejich přípravě dělají stejné chyby a místo šťavnatého a křupavého masa dostaneme tvrdou a suchou pečeni. Jak se této kulinářské chybě vyhnout?
Vepřová kotleta je klasikou české kuchyně, která vévodí našim stolům již po několik generací. Podává se s mladými bramborami a okurkovým salátem a představuje kvintesenci domácí večeře. Ačkoli se jeho příprava zdá na první pohled triviální, snadno se dopustíme chyb, kvůli kterým pokrm nedopadne tak, jak by měl. Jednou z největších výzev je najít dokonalou rovnováhu mezi měkkou, šťavnatou náplní a křupavou, zlatavou polevou. Jak neudělat chybu a připravit dokonalou vepřovou kotletu?
Jaký druh masa byste měli zvolit, abyste připravili šťavnatou vepřovou kotletu?
Klíč k úspěchu při přípravě vepřových kotlet spočívá ve výběru správného masa. Nejlepší je zvolit čerstvou středně velkou kotletu světle růžové barvy bez tmavých skvrn. Důležité je, aby maso nebylo příliš libové – malé množství tuku dodává kotletám větší šťavnatost a chuť.
Vepřovou panenku je dobré koupit v plátcích a doma ji pak nakrájet na plátky. Ideální tloušťka je asi 1-1,5 cm. Maso je třeba jemně potřít tloučkem a snažit se nepoškodit jeho strukturu. Díky tomu budou řízky křehké a rovnoměrně propečené.
Vepřová kotleta a marináda – stojí to za to?
Ačkoli marinování masa vyvolává různé názory, stojí za to tuto metodu vyzkoušet, aby byly kotlety výjimečně měkké a šťavnaté. Stačí vložit plátky vepřové panenky do hlubší nádoby, obložit je plátky cibule a poté zalít mlékem nebo kefírem. Takto připravené maso by mělo zůstat v lednici 2-3 hodiny.
Pro mnoho kuchařů je marináda nedílnou součástí procesu. Odpůrci této metody se však domnívají, že kvalitní maso samo o sobě další přípravu nevyžaduje. Pokud se však rozhodnete pro marinování, nezapomeňte řízky před obalováním důkladně osušit papírovou utěrkou – tím zajistíte, že marináda k masu dokonale přilne.
Perfektní chlebová poleva na vepřové kotlety
Tradiční chlebová poleva je směs mouky, vajec a strouhanky. Nic vám však nebrání experimentovat s jejími ingrediencemi. Vejce můžete nahradit přírodním jogurtem nebo podmáslím, které kotletám dodají jemnou krémovou chuť. Kromě toho se vyplatí obohatit strouhanku kořením, například granulovaným česnekem, provensálskými bylinkami nebo trochou sladké papriky, aby maso získalo zajímavější chuť.
Vepřové kotlety je nejlepší osolit a opepřit těsně před obalováním. Tímto způsobem koření dokonale pronikne do masa, aniž by ho příliš vysušilo.
Jak smažit vepřové kotlety, aby nezískaly tvrdou „podrážku“?
Smažení je jednou z nejdůležitějších fází přípravy vepřových kotlet. Nesprávná teplota tuku nebo příliš krátká doba přípravy může způsobit, že se kotleta na povrchu spálí a uvnitř zůstane syrová.
Nejlepším tukem na smažení je sádlo nebo řepkový olej, které dobře snášejí vysoké teploty. Důležité je, aby byl tuk správně zahřátý, ale nebyl kouřový – klíčem k úspěchu je střední teplota. Kotlety smažte 3-5 minut z každé strany, dokud nejsou zlatavé a křupavé.
Pokud je tuk příliš horký, obalení se rychle spálí a maso bude tvrdé a pružné. Příliš nízká teplota zase způsobí, že kotlety absorbují přebytečný tuk a ztratí svou lehkost.