Celou zimu vařím polévku své zapomenuté babičky. Je hřejivá jako vývar a sytá jako ječná polévka.

by Šéfkuchař

Tato polévka je známá už velmi dlouho a musíme si přiznat, že naši předkové dobře věděli, jaká jídla v zimě jíst. Toto roční období však bývalo mnohem mrazivější. Stále se však jedná o jednoduché a levné bramborové jídlo, které na dlouhou dobu zasytí hlad a hodně zahřeje.

Brambory, kdysi považované za okrasnou rostlinu, se nakonec staly základem mnoha českých jídel.

Proslulé po celé České republice

Naši předkové používali brambory k přípravě různých pokrmů, včetně bramborové polévky. Připravovali ji na mnoho různých způsobů. Dokonce byla zařazena do kuchařské příručky z roku 1930, kde bylo uvedeno, že chutnou bramborovou polévku lze připravit jak z masa, tak ze zeleniny. V každém kraji České republiky najdete různé varianty.

Několik ingrediencí, různé recepty

Bez ohledu na recept jsou v tomto pokrmu nejdůležitější brambory. Díky nim je polévka neobyčejně vydatná a také bohatá na vitaminy a minerály cenné pro tělo. K vaření brambor je nejlepší použít brambory odrůdy B, například Irga nebo Orlik, které rychle změknou a zkřehnou. V mnoha receptech se doporučuje brambory nejprve uvařit, pak je rozmačkat a smíchat s lehkým vývarem. Polévka má pak jedinečnou krémovou konzistenci. Jiné recepty počítají s tím, že se brambory v polévce hned uvaří, což jí také dodá patřičnou hustotu. Spolu s vhodnými bylinkami a kořením se tento pokrm stává neobyčejně aromatickým a lahodným.

Nejlepší je jednoduchá polévka

Ačkoli se polévka zdá tak jednoduchá, ve skutečnosti existuje mnoho jejích variant. Nejčastěji se do ní přidává klobása, slanina a smažená cibulka. Na konci vaření se přidává smetana. Víme však, že ne každý má rád bílou polévku. Proto je alternativou jednoduchá jíška z tuku a mouky. Kreativita našich předků při přípravě této polévky byla opravdu velká. Moje babička vařila bramborovou polévku tím nejjednodušším způsobem, ale musíme uznat, že v zimě byla velmi chutná.

Bramborové placky mé babičky

Ingredience: 

  • půl kilogramu brambor,
  • 2 cibule,
  • 3 mrkve,
  • 1 petržel,
  • 1 litr vody,
  • 3 lžíce rostlinného oleje,
  • 3 lžíce másla,
  • bobkový list, majoránka, sůl, zrnka pepře podle chuti,
  • 1 lžíce pšeničné mouky,
  • 200 g klobásy podle potřeby.

Způsob přípravy:

  1. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Ve velkém hrnci rozehřejeme olej a cibuli na něm osmahneme.
  2. Zeleninu oloupeme a nakrájíme na kostičky. Přidejte ji k cibuli a zalijte vodou.
  3. Přidejte bobkový list a pepř a vařte asi 30 minut. Od bodu varu snižte výkon hořáku.
  4. Když je zelenina měkká, přidejte podle potřeby na kostičky nakrájenou klobásu. Dochuťte solí, pepřem a majoránkou. Vařte dalších 10 minut.
  5. V malém hrnci rozpusťte máslo, přidejte lžíci mouky a vše promíchejte. Omáčku přidejte do polévky.
  6. Trochu prohřejte a polévku podávejte.

You may also like

Leave a Comment