Nakládané okurky jsou skutečnou pokladnicí vitamínů a minerálů. Na naše střeva působí jako uklidňující náplast. Měli byste si je vybírat nejen v podobě tradičních okurek nebo sudového zelí. Tento korejský recept osloví všechny milovníky chutných novinek.
Ačkoli česká kuchyně je jednoznačně nakládaná , fermentované pokrmy najdeme i v jiných zemích. Nakládat můžete mnoho druhů ovoce a zeleniny, jediným omezením je vaše fantazie. V korejských domácnostech je nejoblíbenějším pokrmem kimči. Možná budete v pokušení říci, že je to obdoba našeho dálněvýchodního kysaného zelí, ale seznam ingrediencí je delší. Přesto stojí za to ho alespoň jednou zkusit uvařit – nejen Korejci mají kimči z nějakého důvodu rádi.
Co je kimči?
Kimči je tradiční korejské jídlo, které je nedílnou součástí místní kuchyně. Najdete je téměř v každé domácnosti, někdy v opravdu šíleném množství. Podávají se s rýží, dávají se do sendvičů nebo se považují za salát k večeři.
Název kimči pochází od směsi nakládané zeleniny, která se obvykle vyrábí z čínského zelí. Existuje také mnoho variant s jinou zeleninou, jako jsou ředkvičky, okurky a zelená cibule, ale nejoblíbenější je pekingské.
Jedna z nejzdravějších svačin
Stejně jako nakládaná zelenina se kimči vyrábí procesem mléčného kvašení, které mu dodává charakteristickou lehce nakyslou chuť a křupavou strukturu. Jako nakládaná zelenina je také jedinečným produktem, který podporuje naše střeva. Probiotika, tj. živé bakteriální kultury obsažené v kimči, pomáhají udržovat rovnováhu mikrobiomu, což vede ke zlepšení trávení, posílení imunitního systému a celkovému zlepšení zdravotního stavu. Vláknina obsažená v kimči napomáhá pocitu nasycení, takže je dobrým spojencem ve vašem jídelníčku.
Kimči má také vysoký obsah vitaminů A, C, B1, B2 a železa. Díky tomu je prospěšné nejen pro střeva, ale také pro zrak, pokožku, vlasy a nehty, regulaci hladiny cukru v krvi a celkovou tělesnou kondici.
Recept na domácí kimči
Základem kimči je pasta gochugaru, kterou lze koupit v prodejnách asijských potravin, během tematických týdnů v supermarketech nebo jednoduše objednat online.
Složení:
- svazek čínského zelí,
- 2 mrkve,
- plátek zázvoru,
- půl šálku stroužků česneku,
- 2 stonky česneku,
- bílá část pórku,
- cibule,
- ⅔ šálku soli,
- 2-4 polévkové lžíce pasty gochugaru (podle toho, jakou máte rádi ostrost),
- 2 lžíce rýžové mouky,
- 1 lžíce cukru,
- 4-6 lžic rybí omáčky.
Způsob vaření:
- Postup: Zelí oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Posypeme solí a necháme hodinu a půl odležet, aby změklo.
- Po uplynutí této doby ho důkladně opláchneme a osušíme.
- Vodu svaříme s rýžovou moukou a připravíme kaši. Vychladíme.
- Poté přidáme nastrouhaný zázvor, nasekaný česnek, gochugaru, cukr a rybí omáčku. Důkladně promíchejte.
- Nastrouhejte mrkev, nakrájejte pórek a nasekejte cibuli a pažitku. Přidejte do kimči pasty.
- Uvařené těstoviny smíchejte se zelím. V rukavicích důkladně obalte každý zelný list.
- Kimči přendejte do sterilizovaných sklenic nebo nádob. Uchovávejte při pokojové teplotě po dobu dvou dnů, poté přeneste do chladničky.
Čím déle bude zrát, tím intenzivnější bude jeho chuť – rozhodněte se, která vám nejvíce chutná. Dobrou chuť!