Když se řekne polévka, většina z nás předpokládá, že je dietní. Ne každý je však takový – existují polévky, které se kaloricky dají přirovnat k jídlu z fast foodu. Na co byste si měli dát pozor při přípravě dietního jídla? Jak snížit jeho kalorický obsah?
Jedním ze základních pravidel vaření nízkokalorických polévek je vařit je na zeleninových nebo zeleninových a masových vývarech a libovém mase. Tučné maso se nedoporučuje, protože po vychladnutí se polévka pokryje silnou vrstvou tuku. Masové polévky by měly obsahovat kousky libového masa; může to být krůtí, kuřecí nebo hovězí. Polévky lze připravit také z libového rybího masa.
Dalším pravidlem je bělení polévek, které není zakázáno, ale klíčovým bodem jsou v tomto případě ingredience. Pokud má mít polévka dietní vlastnosti, nelze ji bělit smetanou nebo tradiční omáčkou. Nedoporučuje se také přidávat hotová koření, jako jsou bujónové kostky, které obsahují hodně soli a palmového oleje. Při vaření polévek nepřidávejte nadměrné množství másla, rostlinného oleje nebo olivového oleje (nezapomeňte, že 10 g másla má asi 85-90 kcal).
Níže uvádíme několik receptů na dietní polévky se zeleninou. Nezapomeňte, že každý z nich můžete kombinovat s vařeným kuřecím masem nebo krůtími prsy, které budou dalším zdrojem bílkovin – složky, která hraje při hubnutí velkou roli.
Rajčatová polévka
Uvařit rajčatovou polévku by nemělo být pro nikoho obtížné – je to jedna z nejjednodušších polévek. Rajčata se řadí vysoko na seznam dietní zeleniny – ve 100 gramech je méně než 20 kcal. Přestože neobsahují mnoho bílkovin ani tuků, jsou bohatá na různé mikroživiny a vitamin E.
Složení: Rajčata jsou velmi chutná, ale zároveň jsou velmi chutná:
- Složení: 4 čerstvá rajčata,
- 2 mrkve,
- 1 petržel,
- půlka pórku,
- polovina celeru,
- 1 lžíce olivového oleje,
- koření,
- bobkový list,
- 1000 ml libového vývaru (případně vody),
- přírodní celozrnná rýže,
- 1 lžíce přírodního jogurtu,
- petržel,
- sůl a pepř.
Příprava krok za krokem:
Uvařte předem uvařený vývar nebo vodu a přidejte oloupanou zeleninu (mrkev, petržel, celer a pórek). Dochutíme kořením, bobkovým listem, olivovým olejem, solí a pepřem. Hrnec přikryjte pokličkou a vývar nechte vařit 40-45 minut, dokud zelenina nezměkne.
Uvařte celozrnnou rýži podle návodu na obalu.
Čerstvá rajčata omyjte a oloupejte. Asi po 45 minutách, kdy je vývar hotový, vyjměte celý obsah, přidejte rajčata a vařte dalších 15 minut. Nakonec přelijte půl hrnku polévky do samostatné nádoby a přidejte lžíci přírodního jogurtu. Promíchejte a vlijte do vroucí polévky. Promíchejte a polévku vypněte. Podávejte s rýží, nakrájenou mrkví a petrželkou.
Cuketový krém
Cuketa je zelenina s vysokým obsahem vitaminů (zejména vitaminů C, K a B) a minerálních látek (draslík, železo, hořčík). Je nízkokalorická (100 g = 17 kcal) a má nízký glykemický index, takže nezpůsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.
Pravidelná konzumace této zeleniny má mnoho vlastností. Odvádí z těla přebytečnou vodu, neutralizuje jeho kyselost, podporuje funkci střev a chrání oči. Má také protirakovinné účinky. Je ideální jako základ pro lehce stravitelnou a dietní polévku.
Složení:
- Složení: 300 g cukety,
- 750 ml libového vývaru (nebo vody podle potřeby),
- 2 brambory,
- 1 stroužek česneku,
- 1/4 cibule,
- 2 bobkové listy,
- 1 lžíce olivového oleje,
- 4 lžíce přírodního jogurtu,
- sůl a pepř.
Příprava krok za krokem:
Přiveďte vývar nebo vodu k varu. Mezitím důkladně omyjte cukety a brambory a oloupejte je. Zeleninu nakrájejte na menší kousky. Zeleninu přidejte do vroucího vývaru, přidejte bobkový list, nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek. Vše vařte, dokud zelenina nezměkne, a mezitím přidejte pepř a sůl. Když je zelenina dostatečně měkká, polévku vypněte, zchlaďte a nakrájejte. Vše lehce zakápněte olivovým olejem a smíchejte s jogurtem.
Polévka z růžičkové kapusty
Růžičková kapusta je bohatá na vlákninu, vitaminy (C, B, A, E a K) a minerály (vápník, zinek, selen, mangan, draslík a kyselinu listovou) a je skvělou volbou pro polévku na hubnutí.
Především vláknina zajišťuje pocit sytosti na dlouhou dobu. Zároveň má růžičková kapusta nízký obsah kalorií – asi 43 na 100 gramů. Kromě toho má pozitivní vliv na naše střeva a pomáhá vylučovat z těla přebytečný estrogen.
Složení:
- Složení: 1 litr vývaru,
- 400 g růžičkové kapusty,
- 10 g másla,
- 120 ml přírodního jogurtu,
- 1 svazek česneku,
- 1 mrkev,
- 1 velká cibule,
- 2 brambory,
- pepř,
- sůl.
Příprava krok za krokem:
Vývar nalijte do hrnce a přiveďte ho k varu. Oloupejte cibuli, mrkev a brambory (nakrájejte je na kostičky). Jakmile se vývar vaří, přidejte tyto ingredience do polévky a pokračujte ve vaření. Po 5 minutách přidejte opláchnutou a nakrájenou růžičkovou kapustu. Vše vařte, dokud zelenina nezměkne. Poté přidejte trochu másla a míchejte, dokud se nerozpustí, polévku osolte a opepřete a poté pomalu přidejte jogurt. Před podáváním posypte misku polévky nasekanou pažitkou.
Květákový krém
Květák obsahuje mnoho vitaminů a minerálů a je považován za velmi zdravou zeleninu. Složky v něm obsažené mají protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Tato zelenina se doporučuje lidem, kteří bojují s hubnutím nebo se obávají o svou postavu – obsahuje málo kalorií a má nízký glykemický index.
Složení:
- Složení: 1 litr vývaru,
- 400 g květáku,
- 150 g přírodního jogurtu s vysokým obsahem bílkovin,
- 1 svazek česneku,
- 1 mrkev,
- 1 velká cibule,
- 2 brambory,
- pepř,
- sůl.
Příprava krok za krokem:
Vývar nalijte do hrnce a přiveďte ho k varu. Oloupejte cibuli, mrkev a brambory (nakrájejte je na kostičky). Jakmile se vývar vaří, přidejte tyto ingredience do polévky a pokračujte ve vaření. Po 5 minutách přidejte omytý a na menší kousky nakrájený květák. Vše vařte, dokud zelenina nezměkne. Poté přidejte přírodní jogurt a polévku dochuťte solí a pepřem. Před podáváním posypte misku polévky nasekanou pažitkou.
Zelená fazolová polévka
V dietní verzi nabízíme také polévku na bázi zelených fazolek. Jedná se o nízkokalorickou zeleninu – asi 30 kcal na 100 gramů, ideální do polévky. Fazole mají mnoho vitaminů, minerálů a zdravotních vlastností – posilují imunitní systém, zlepšují metabolismus, podporují proces odstraňování toxinů z těla a snižují riziko infekcí ve střevech. Polévka s těmito fazolemi rychle zahání hlad a udržuje pocit sytosti po dlouhou dobu.
Složení:
- Složení: 1 litr vývaru,
- 450 g zelených fazolek,
- 1 velká mrkev,
- 5 brambor,
- 1 petržel,
- 2 brambory,
- pepř, sůl, trochu chilli papričky a kurkumy,
- 2 lžíce přírodního jogurtu,
- nasekaný kopr.
Příprava krok za krokem:
Fazole omyjeme, odstraníme tvrdé špičky a nakrájíme na menší kousky. Brambory, mrkev a petržel omyjeme a oloupeme. Zeleninu nakrájejte na kostičky. Nalijte vývar do hrnce a přiveďte k varu. Poté přidejte nakrájené brambory, petržel a mrkev. Vařte je 10 minut a přidejte fazole a koření. Polévku vařte na mírném ohni dalších 10 minut. Slijte půl hrnku polévky a smíchejte ji s jogurtem, vlijte vše zpět do hrnce a promíchejte. Těsně před podáváním přidejte nadrobno nasekaný kopr.