Zelený čaj je užitečný, ale pro těhotné ženy nebezpečný.
Zelený čaj – jeho nejušlechtilejší a nejcennější odrůdy pocházejí z Číny a Japonska, kde se pil již před 5000 lety. Pupeny a nefermentované lístky zeleného čaje , které se dostávají do našich šálků, pocházejí ze stálezeleného keře patřícího do čeledi kaméliovitých ( Theaceae). Pěstuje se mimo jiné: v Turecku, Indonésii a Indii. Češi chuť zeleného čaje milují, i když ne vždy vědí, jak ho správně uvařit. Ani pijáci čaje si však často neuvědomují, jak zelený čaj vlastně působí na jejich zdraví a organismus.
Stojí za to vědět, že čajovník Camellia sinensis obsahuje více než 4000 biologicky aktivních látek. Jen zdraví? Ukazuje se, že ne každý může pít zelený čaj.
Jeho spotřeba je celosvětově obrovská a očekává se, že v roce 2021 lidstvo vypije 297 miliard litrů čaje. Zelený čaj je obzvláště oblíbený – o zeleném čaji se píše.
Zelený čaj – zdraví, dieta, kontraindikace, výživová hodnota
Zelený čaj je nápoj, který posiluje zdraví, což potvrzují četné studie. Pravidelná konzumace zeleného čaje pomůže mimo jiné: při problémech s hypertenzí, v boji proti depresi, paradentóze a také zlepšuje paměť a snižuje riziko demence.
Pravidelně konzumovaný zelený čaj je dobrý pro srdce. Sníží riziko ischemické choroby srdeční, mrtvice a infarktu . Pomůže snížit hladinu triglyceridů a stimulovat oběhový systém, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin. Studie potvrdily, že pití zeleného čaje snižuje riziko aterosklerózy, podporuje udržování normální glykémie a zlepšuje metabolismus v játrech.
Zelený čaj prospívá také pleti. Zelený čaj se vyplatí pít při boji s akné a mastnou pletí . Bylo také potvrzeno, že pití zeleného čaje zabraňuje stárnutí pleti.
Pití zeleného čaje se doporučuje při hubnutí. Zrychluje metabolismus a potlačuje chuť k jídlu. Polyfenoly zvyšují rychlost lipolýzy (odbourávání tukové tkáně) a metabolismu mastných kyselin. Kromě toho je zelený čaj diuretikum, takže pomáhá očistit tělo od toxinů.
Asi 30 % ze 4000 biologicky aktivních látek v zeleném čaji tvoří polyfenoly. Účinné látky v Camellia sinensis mají antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky.
Zelený čaj se doporučuje lidem, kteří cvičí. Zelený čaj je klasifikován jako ergogenní faktor, tedy látka, která zlepšuje sportovní výkon. Katechiny v zeleném čaji navíc chrání svalové buňky a snižují svalovou bolest. Zelený čaj obsahuje 1,5krát více katechinů než černý čaj . Ty však dodávají čaji jeho trpkost a hořkost.
V současné době se k léčebným účelům používá drcená rostlinná hmota (v čajových směsích), práškové suroviny (často uzavřené jako kapsle) a extrakt ze zeleného čaje. Díky svým zdraví prospěšným vlastnostem je zelený čaj součástí mnoha doplňků stravy .
Samozřejmě existují určité kontraindikace. Někteří lidé by měli užívání zeleného čaje omezit. Katechiny v něm obsažené omezují vstřebávání železa z potravy, což může vést až k anémii. Bohužel bylo potvrzeno, že vyplavuje z těla vápník, takže by se mu měli vyhýbat lidé s osteopenií a osteoporózou.
Zelený čaj může také oslabit léky na krevní tlak. Může také dráždit žaludek, proto ho nepijte na lačný žaludek . Nadměrná konzumace alkoholu u těhotných žen může způsobit poruchy nervového systému plodu. Jak varuje Medonet, „pití velkého množství zeleného čaje v těhotenství kvůli obsahu kofeinu s sebou nese riziko potratu“ .
Starší lidé, děti do 10 let, ženy v těhotenství a v období kojení a lidé trpící onemocněními, jako je glaukom, hypertenze a srdeční choroby, by k němu rozhodně měli přistupovat s opatrností .