Příliš tekutá omáčka může zkazit i ten nejlepší pokrm, proto se vyplatí vědět, jak omáčku zahustit, aby měla dokonalou konzistenci a strukturu a neztratila ani kapku ze své chuti.
Jednou z věcí, které se v kuchyni hodí, je vědět, jak omáčku zahustit, aby se neztratila její chuť. Existuje několik způsobů, jak zlepšit konzistenci omáčky, aniž by to příliš ovlivnilo její chuť. Vyplatí se je všechny znát a vybrat si ten správný.
Jak zahustit omáčky? Existuje mnoho možností
Když přemýšlíte, jak zahustit omáčky, vyplatí se použít metody osvědčené těmi nejlepšími kuchaři. K zahuštění omáček používají mouku (pšeničnou, kukuřičnou nebo třeba bramborovou), zálivku, smetanu, máslo, trochu mléka nebo tučný vývar. Některé omáčky lze zahustit vínem nebo vodou, ve které se vařily těstoviny, jiné rajčatovou passatou, další taveným sýrem, mascarpone nebo žlutým sýrem. K zahuštění omáčky můžete také použít vaječný žloutek nebo zeleninové pyré, případně suroviny na omáčku rozmixovat dohladka.
Omáčku můžete také zahustit přidáním mletých lněných semínek, ale zde buďte obzvláště opatrní, protože příliš mnoho práškových lněných semínek může změnit konzistenci omáčky na konzistenci podobnou želé.
Jak zahustit omáčku moukou?
Zejména se vyplatí vědět, jak omáčku zahustit moukou. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších způsobů zahušťování omáček, který hospodyňky používají již mnoho let. Hodí se zejména k masovým a houbovým omáčkám.
Stačí přidat 1-2 polévkové lžíce pšeničné (nebo žitné) mouky do malého množství studené vody nebo vývaru (nebo vychladlé omáčky) a důkladně promíchat, aby nevznikly žádné hrudky. Připravenou kaši pomalu, po malých pramíncích, vlijte do hrnce s vařící omáčkou a neustále míchejte. Před přidáním do omáčky se vyplatí mouku prosít a po zahuštění moukou omáčku ještě několik minut povařit, aby se zabránilo moučné chuti omáčky.
Dalším oblíbeným způsobem, jak omáčku zahustit moukou, je přidat do ní zálivku. Na pánvi rozpusťte lžíci másla, přidejte lžíci pšeničné mouky a za stálého míchání prudce smažte, dokud mouka nezhnědne. Poté přidejte trochu omáčky, důkladně promíchejte, pak vlijte omáčku a několik minut povařte.
Pokud však chceme z jídelníčku vyloučit lepek, můžeme omáčku úspěšně zahustit kukuřičnou nebo bramborovou moukou. Technika je stejná a tyto druhy mouky se doporučují zejména pro jemné omáčky. Nejenže neobsahují lepek, ale také omáčku nebarví.
Jak zahustit omáčku bez mouky?
Jak zahustit omáčku bez mouky? Existuje několik způsobů, i když ne všechny budou fungovat pro každý typ omáčky.
Dobrým způsobem, jak omáčku zahustit, je přidat na konci vaření několik kousků studeného másla. To omáčku emulguje a dodá jí sametovou konzistenci. Je však třeba mít na paměti, že to také dodá pokrmu máslovou chuť, takže stojí za to zvážit, zda se takový přídavek bude hodit k vaší omáčce.
Přidání taveného sýra nebo mascarpone rovněž zlepší chuť . Nakrájejte jej na menší kousky a rozpusťte v malém množství vychladlé omáčky, poté jej vlijte do vařící omáčky a několik minut povařte.
Omáčku, zejména houbovou, můžeme také zahustit dvojitou smetanou. Stačí nalít do hrnce trochu houbového vývaru, přidat lžíci smetany, zamíchat, pak ji nalít do omáčky a za stálého míchání vařit.
Pokud připravujete zeleninovou omáčku, zvýšíte její hustotu rozmixováním surovin ručním mixérem. Může být také užitečné přidat vhodný zeleninový protlak nebo rajčatovou passatu.
K zahuštění omáčky můžeme také použít vaječný žloutek, který vaříme v páře, dokud není světlý a nadýchaný. Připravený žloutek jednoduše přidáme do horké omáčky a zamícháme, aby omáčka nejen zhoustla, ale také získala hladkou, sametovou konzistenci.
Omáčku na těstoviny lze také úspěšně zahustit vodou, ve které se vařily těstoviny. Protože se při vaření mouky do vody uvolňuje lepek, jeho přidání do omáčky ji mírně zahustí a dodá jí příjemnou konzistenci. Aby byla omáčka hustší, hlubší a výraznější, můžete přidat více vína.
Jak zredukovat omáčku?
Když hledáte způsob, jak omáčku zahustit, vyplatí se vědět, jak ji zredukovat . Redukce není nic jiného než odpaření přebytečné vody z omáčky. K tomu stačí omáčku nalít do samostatného hrnce a vařit ji tak dlouho, dokud nezmenší svůj objem a přiměřeně nezhoustne. Pak ji vraťte zpět do hlavního pokrmu. Nezapomeňte však, že chuť omáčky se během varu zvýrazní, proto buďte opatrní při přidávání soli a ostrého koření.
Již dříve jsme vás informovali o
Jednoduchý trik, který zlepší chuť každého pokrmu .