Vidíte tu duhovou ovčí kůži na čaji? Je to důležité znamení, ale lidé to nevědí.

by Šéfkuchař

Lidé propadají panice, když při vaření čaje vidí na jeho povrchu opalizující film a pěnu. Pokud v takové situaci nápoj vždy vyhodíte, protože si myslíte, že je to kvůli neumytým sklenicím, děláte chybu. Nejedná se o zbytky prostředku na mytí nádobí. Důvod tohoto vzhledu čaje je jiný, než si myslíte.

Pěna a duhová pěna na povrchu čaje se poměrně často objevují při vaření oblíbeného nápoje. Málokdo ví, proč k tomu vlastně dochází, ale někteří lidé si ji nalévají z obavy o své zdraví.

Zbytky, na první pohled připomínající skvrnu od rozlitého benzinu, naštěstí nejsou nebezpečné. Je to jen běžná chemická reakce. Je přirozená a pro tělo neškodná, takže ji příště můžete bez obav vypít.

Odkud se bere duhovka na čaji a proč nápoj pění?

Čaj může pěnit, protože jeho listy obsahují saponiny (přírodní sloučeniny vylučované rostlinami, které snižují hladinu cholesterolu a mají protizánětlivé a antibakteriální účinky).

Ve vodě obvykle pění podobně jako mýdlo. Tento jev se často objevuje i při dynamickém zalévání nálevu vroucí vodou . Odkud se bere duhový toulec na čaji? Ten je zase výsledkem reakce polyfenolů přítomných v čaji s uhličitanem vápenatým ve vodě (zejména tvrdé).

Jak zabránit vzniku duhové krusty na čaji? Existují způsoby, jak na to

Duhový čaj není zdraví nebezpečný. Pokud je však nechcete vidět, můžete použít několik chytrých triků. Jedním ze způsobů, jak zabránit jejich tvorbě, je filtrovat vodu, aby se snížil obsah uhličitanu vápenatého. Dále vařte při mírně nižší teplotě.

Do čaje můžete také přidat citronovou šťávu, abyste zabránili jejich tvorbě na povrchu nálevu. Ne nadarmo mají lidé, kteří pijí čaj s oblíbenými citrusovými plody, jen zřídkakdy možnost tento barevný jev pozorovat.

Čaj vždy zalévejte tímto způsobem a nebude pěnit. Jedná se o chytrý trik

Rozčiluje vás pěna v čaji? Věnujte pozornost způsobu nalévání nálevu. Příště se snažte nenalévat z velké výšky nebo nedělat nepravidelné pohyby.

Ruku mírně skloněte a zůstaňte v klidu. Snažte se čaj nalévat rovnoměrným, jemným proudem, aby se vám nestalo, že z čaje vyteče najednou hodně vzduchu a vytvoří se pěna.

Vyhněte se také čajům se silně zkroucenými lístky, protože mají tendenci hodně pěnit, pokud je zalijete vroucí vodou. Tvorbu pěny ovlivňuje také typ sušené byliny. Nejvíce pění čaje s malými, pokroucenými lístky.

You may also like

Leave a Comment