Křupky, batohy, laskavosti – sezóna smažených sladkostí je v plném proudu. Recept na faworku se však vyplatí vyzkoušet už teď, abyste ho do konce masopustu dotáhli k dokonalosti.
Dobře uvařené brukve jsou sladké, křehké a křupavé. Přestože jsou smažené na tuku, neabsorbují ho, takže po konzumaci takové sladkosti ke kávě nemáte pocit těžkosti. Když jsem byla malá, dělávali jsme si favorky jako rodina. Vykrajování kulatého těsta a motání mašliček mi dělalo velkou radost, i když se ne vždy podařilo je dokonale vytvarovat.
Křupky nebo laskavosti?
Názvy „křupky“ a „favorky“ se v mnoha regionech používají jako synonyma. „Chrust je spíše slovanský název“. My zase uvádíme, že „název favorek se častěji používá ve středních a severních Čechách, kde je v lexiku více cizích vlivů. Křupka se však objevuje v jižní části republiky“
Výraz „ faworki “ označuje formu sušenek a pochází z francouzského slova faveur, což znamená hedvábná stuha. Tento název se objevil mnohem později než „chrupka“. Možná proto, že sušenky nebyly tak tenké a jemné, jako jsou dnes polské cukrářské výrobky. Slovem křupka se označovaly různé smažené cukrovinky – nejen z hněteného, ale i z plněného nebo kynutého těsta.
Výběr správné mouky na pita chléb
Výběr mouky je při přípravě fvoroka zásadní. Nejčastěji se doporučuje používat pšeničnou mouku typu 450. Její lehčí struktura a nižší obsah bílkovin umožňují získat těsto, které zůstane po smažení křehké a jemné.
Díky svým vlastnostem fvoky při smažení absorbují méně tuku, a jsou tak lehčí a chutnější. Použití chlebové mouky má další vliv na pružnost těsta – přispívá k tvorbě charakteristických rolád, které jsou příjemné na pohled i chuť.
Jaký tuk zvolit na smažení faworek?
Pro smažení faworek je nutné použít vhodný tuk, který nejenže dodá sušenkám požadovanou chuť, ale také zajistí rovnoměrnou zlatavou barvu. K tomuto účelu se doporučuje použít rostlinný olej nebo sádlo s vysokým bodem zakouření.
Rostlinný olej, jako je olivový nebo řepkový, dodá oplatkám jemnější chuť, zatímco tradičnější sádlo je učiní křupavějšími . Je důležité, aby teplota smažení byla přibližně 180 stupňů Celsia, aby byly favorky propečené na správný stupeň propečení a zároveň zůstaly lehké a křupavé.
Recept na koláč, který se vždy povede
Při použití těchto poměrů vyrobíte asi 100 favorek. Místo alkoholu můžete přidat ocet. Než začnete, vyndejte všechny ingredience z lednice, aby se zahřály na pokojovou teplotu.
Ingredience:
- 0,5 kg pšeničné mouky – nejlépe typu 450, tj. mouky na bábovku,
- 200 g 18% zakysané smetany,
- 5 žloutků,
- 1 lžíce alkoholu,
- 1 lžíce moučkového cukru,
- 1 lžíce másla,
- špetka soli,
- rostlinný olej nebo sádlo na smažení (s vysokým bodem zakouření),
- moučkový cukr na posypání.
Provedení:
- Na plech prosejeme mouku, smícháme se lžící moučkového cukru a špetkou soli. Přeložíme do kornoutu, uprostřed uděláme velkou prohlubeň a vložíme do ní krém a žloutky. Přidáme také máslo a lžíci alkoholu.
- Těsto rozválíme do kuličky, zabalíme do fólie a necháme asi 30 minut odležet.
- Po této době těsto z fólie vybalte, znovu prohněťte a několikrát do něj udeřte válečkem, aby do struktury těsta proniklo co nejvíce vzduchových bublin.
- Vyválíme placku, přeložíme ji na polovinu a znovu vyválíme – tuto operaci opakujeme 3-4krát.
- Těsto rozdělte na čtyři části a každou z nich rozválejte na velmi tenkou placku.
- Pomocí vykrajovátka nakrájejte proužky široké asi 4 cm a poté je rozdělte na menší proužky dlouhé asi 7 cm.
- Uprostřed každého proužku udělejte malý zářez – provlékněte jím jeden konec těsta, abyste vytvořili charakteristický tvar vaty.
- Vložte je do rozehřátého tuku a smažte z obou stran dozlatova.
- Po vyjmutí je položte na papírovou utěrku, aby z nich odkapal přebytečný tuk.
- Na závěr je posypeme prosátým moučkovým cukrem.