Toto koření je skutečný poklad. Zlepšuje chuť pokrmů, zmírňuje migrénu a nadýmání.

by Šéfkuchař

Běžně se označuje jako čínský kardamom, i když má rozhodně blíže k zázvoru. Je skvělým doplňkem mnoha pokrmů, protože má výraznou chuť, která činí pokrmy jedinečnými. Galganthus, jak o něm mluvíme, je ceněn také pro své protizánětlivé, antibakteriální a protikřečové vlastnosti. Jak toto koření jíst a při jakých potížích přinese úlevu?

Galganthus, známý také jako galangal, alpinia medicinalis nebo alpinia galganthus, je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Neoficiálně se jí také říká „čínský kardamom“ a „divoký kardamom“. Patří však do čeledi zázvorovitých a má více společného se zázvorem než s kardamomem. Stejně jako zázvor se alpinia používá v kuchyni jako koření. Je ceněna pro svou intenzivní, ostrou, mírně nahořklou chuť s výrazným zázvorovo-citronovým nádechem.

Nejen chutí se však tato rostlina vyznačuje. Především je proslulá svými léčivými účinky, které byly známy již ve starověku (již svatá Hildegarda chválila sílu kalganu a nazývala ho „kořením života“). Do Evropy se galganthus dostal až ve středověku díky arabským lékařům a rychle si získal zaslouženou oblibu. Ačkoli v Německu získala rostlina status léku, v České republice se o ní stále málo mluví. Přitom má užívání galgánu lékařského (Alpinia officinalis) neocenitelný vliv na naše zdraví.

Vlastnosti galangalu

Léčivou surovinou galangalu je jeho kořen (oddenek). Tato část obsahuje cenné látky, jako jsou vzácné silice, třísloviny a flavonoidy, které mají silné protizánětlivé, antibakteriální a protikřečové účinky. Kořen obsahuje také kořenné látky, které mají uklidňující účinek na žaludek a odstraňují tendenci ke zvracení, například spojenou s mořskou nemocí.

Díky složení těchto látek bude mít užívání galangalu pozitivní vliv na snížení bolestí hlavy a migrén, revmatických bolestí a bolestí zad. Toto koření posílí srdce a zlepší oběhový systém. Má příznivý vliv na posílení imunity organismu, snížení horečky a boj proti infekcím.

Galgán pomáhá předcházet mrtvici a srdečnímu infarktu. Podle vědců mají některé účinné látky schopnost brzdit růst rakovinných buněk. Kalganum byste také měli konzumovat pro zlepšení trávicího procesu, zlepšení metabolismu, odstranění žaludečních křečí a nadýmání.

To ale není všechno. Tato rostlina je přírodním „lékem“ pro lidi vystavené silnému stresu a potýkající se s nervovým vyčerpáním. Působení cenného kořene zlepšuje nitrolební prokrvení, zmírňuje příznaky neuróz, má uklidňující účinky. Z tohoto důvodu stojí za to zařadit ji do svého jídelníčku při celkové slabosti i při podráždění způsobeném stresem.

Použití galangalu v kuchyniToto koření je skutečný poklad. Zlepšuje chuť pokrmů, zmírňuje migrénu a nadýmání.

Galangal je jedním z klíčových koření používaných v thajské a indonéské kuchyni. Dobře se kombinuje s kurkumou, česnekem, chilli papričkami, tamarindem, citronem a citronovou trávou. Přidáním do polévky, zejména s fazolemi nebo hráškem, zvýrazní její chuť. Hodí se k rybám a masu, nejlépe hovězímu. Originální chuť dodá pokrmům připravovaným se zeleninou. Je také ideální jako přísada do omáček a marinád. Z nastrouhaného kořene se připravuje nápoj – džem (tradiční indonéský nápoj s kurkumou na posílení imunity).

O zdraví svého těla můžete pečovat přípravou tinktury z tohoto cenného koření. Galangalová tinktura se doporučuje především při žaludečních potížích, žaludečních problémech, zažívacích potížích, bolestech břicha a také na povzbuzení chuti k jídlu. Alpinia medicinalis se přidává při přípravě žaludečních kapek a tinktur.

Pokud máme rádi pikantní, výrazné chutě, může nám tato rostlina zpestřit jakýkoli pokrm. Snadno ji můžete přidat do sendviče nebo si s ní dokonce ochutit čaj. Nálev s alpinem má zahřívací účinek, takže bude ideální zejména v podzimním a zimním období.

Komu by galanthus neprospěl?

Galganthus má léčivé účinky a jeho pozitivní účinky se dají jen těžko spočítat na prstech. Existují však lidé, pro které je Alpinia officinalis nežádoucí. Kdo by se měl tomuto koření vyhnout?

Lidé trpící vředovou chorobou by měli být vůči této bylině opatrní, protože stimuluje vylučování žaludečních šťáv. Vyhnout by se jí měli také ti, kteří bojují s návaly horka. Protože galangal zahřívá, vaše tělesná teplota se ještě zvýší a zvýší se pocení. Měli byste si také uvědomit povolené dávky – jejich překročení může způsobit delirium a halucinace.

Leave a Comment